7 taisyklės, kad Naujamečiai pasiryžimai išsipildytų

7 taisyklės, kad Naujamečiai pasiryžimai išsipildytų

31. gruodžio 2015

Nuomonės

Tarpšventinis laikotarpis yra puikus laikas sustoti kasdieniame lėkime ir pažvelgti, kiek daug visko nuveikėme. Dažnas bent mintyse pasiryžta artėjančiais metais tapti geresniu, gražesniu, dosnesniu. Vieni nori numesti svorio, kiti – mesti rūkyti ar pagaliau pradėti mokytis užsienio kalbos. Tačiau kaip pasiekti to, kad pasiryžimas eiti į sporto klubą nesibaigtų dar vasario viduryje, o sveika mityba jau po mėnesio kur nors greito maisto restorane?

Šventiniu laikotarpiu beveik kasdien susitikau su draugais: gera aptarti bendras praėjusių metų patirtis ir savo svajones. Bendraudamas su jais pastebėjau, kad dažnu atveju jie keliasi labai didelius tikslus. Pastebėjau, kad vos pradėję savo kelionę tikslų link, jie abejoja ar jiems pavyks. Mes visi žinome, kaip svarbu sportuoti, sveikai maitintis, rūšiuoti šiukšles, visi norėtumėm uždirbti daugiau, būti mielesni aplinkiniams… tačiau kodėl visko pasiekti reikia iš karto?

Tobulų žmonių nėra, todėl mano galva, labai svarbu leisti sau tokiu ir nebūti. Juk daug smagiau metus bus pabaigti žinant (ir nei kiek sau nemeluojant!), kad reguliariai kas rytą darėte mankštą, negu suprasti, kad ilgas norų sąrašas nei truputėlio nepajudėjo iš vietos, o idealusis „aš“ taip ir liko kažkur svajonėse.

Dirbdamas su “The Duke of Edinburgh’s International Award” programa, kurioje jaunimas siekia savo išsikeltų tikslų bent pusę metų, pastebėjau keletą dėsningumų, kurie tikiu, kad galėtų padėti visiems, norintiems patobulėti artėjančiais beždžionės metais. Taigi, leiskite pasidalinti 7-iais mano pastebėjimais:

1. Tikslą padalinti į mažus žingsnius

Ar žinote, nuo kurios vietos reikia pradėti valgyti dramblį? Aš tai ne. Sunku ir įsivaizduoti, nebent dramblys atrodytų kaip kalnas mėsainių. Tuomet užduotis atrodytų sunki, bet įmanoma.

Kalbant apie tikslo siekimą galioja paprasta taisyklė - jį reikėtų padalinti į mažesnius siekius. Tarkime, jei norite numesti svorio, reikėtų pagalvoti, kiek turėtumėte sverti po pusės metų, kiek svorio įmanoma numesti per mėnesį. Vertėtų pasidomėti, kiek paprastai žmonėms pavyksta pasiekti per tokį laiką. Juk tikslas turi būti realus ir pasiekiamas, kitu atveju jis atrodys kaip nesuvalgomas dramblys…

2. Tikslas turi būti Jums asmeniškai reikšmingas

Pasitaiko, kai DofE programos dalyviai sugalvoja siekti tikslų, kurie yra lyg ir naudingi, gerai atrodytų jų CV arba tiesiog yra madingi. Tokiu atveju jie dažnai susiduria su motyvacijos krize, nes tikslo siekimas tiesioginės įtakos jų gyvenimui nedaro, o žinojimas, kad tai kažkada bus naudinga ateityje, neskatina. Pamenu, kaip aš pats buvau pradėjęs mokytis ispanų kalbos. Taip sunku būdavo prisiversti… Galiausiai vieną dieną ėmiau ir nusprendžiau, kad mokėti dar vieną užsienio kalbą yra naudinga, tačiau kol nėra realaus poreikio tą daryti, net neverta kankintis. Tiesa, kai sužinojau, kad mane atrinko į jaunimo mainus kartu su jaunimu iš Lotynų Amerikos šalių, ispanų kalbos progresas buvo labai staigus.

3. Užvesti “pokyčių grandinę”

Renkantis tikslą, svarbu pagalvoti apie tokį, kuris galėtų turėti įtakos kitoms Jūsų veikloms. Viskas, ką jūs darote, yra susiję panašiai kaip laikrodžio mechanizmas. Tereikia atrasti tą mažą varžtelį, kurį pasukus pokyčiai paveiktų ir kitas gyvenimo sritis.

Tarkime, jei norite pradėti sveikai maitintis ir išmokti taupyti, galbūt Jūsų tikslas galėtų būti mokytis gaminti valgyti? Juk jei dažniau valgytumėte namuose, tikėtinai ir maitintumėtės sveikiau, o tuo pačiu ir sutaupytumėte pinigų?

Arba jei norėtumėte daugiau laiko skirti draugams ir pradėti sportuoti, galbūt tikslas galėtų būti visada laiku išeiti iš darbo tam, kad spėtumėte į sporto klubą, o po to dar liktų laiko draugams?

4. Pradėti nuo pačio mažiausio pokyčio

Šita taisyklė yra mano mėgstamiausia. Turbūt dėl to, kad jauni žmonės dažnai būna maksimalistai, o ir aš pats esu linkęs daug reikalauti iš savęs ir iš kitų. Esmė paprasta: pirmi žingsniai turi būti labai labai maži ir labai labai lengvi. Jums privalo pavykti, kad pradėtumėte tikėti savo jėgomis.

Kiekvienas sugeba įveikti kompiuterinių žaidimų pirmą lygį. Žaidimų kūrėjai ne šiaip sau juos sukuria tokius lengvus: juk žaidėjui reikia apsiprasti su žaidimo dizainu, valdymu, garso takeliu ir pan. Vienu metu negali vykti daug pokyčių, nes jie pradės varginti. Taip pat kai žaidėjas dar nepasitiki savimi, privalo lydėti sėkmė tam, kad jis „užsikabintų“ ir žaistų toliau.

Norite pradėti rytais daryti mankštą? Dabar užsimerkite ir pabandykite įsivaizduoti savo pirmą treniruotę. Gerai, dabar pabandykite ją įsivaizduoti du kartus lengvesnę, nei prieš tai. Buvo lengva? Puiku, tuomet esmę supratote. Juk norint pradėti mankštintis reikės pradėti keltis anksčiau, nei esate įpratę, apskritai rodyti valios pastangas... todėl pasistenkite, kad pasirinkti fiziniai pratimai bent kelis pirmus rytus nereikalautų didelių fizinių pastangų. Taip, tokiu būdu kūno ir savijautos pokyčiai neišryškės greitai, bet bent jau turite šansą, kad jie išryškės kažkada...

5. Susikurti pagalbos sistemą

Ši taisyklė man asmeniškai yra labai svarbi, nes aš visuomet mėgstu apsidrausti ir pagalvoti kaip sistemingai, nors ir mažais žingsniais judėti pirmyn. Kadangi tenka dirbti tiek su mokytojais iš Jungtinės Karalystės, tiek Lietuvos, pastebiu, kad lietuviams daug sunkiau ją suprasti. Gali būti, kad tam nemažai įtakos turi kultūrinė aplinka, todėl lietuviai nėra linkę galvoti kas bus, jei planas A nepavyks. Dažnai viskas planuojama taip, lyg pavyks iš pirmo karto.

Pamenu, kaip kartą žygio vadovo paklausiau “ką darysite, jei miške užklimps automobilis?”. Vadovas susierzino ir pradėjo pasakoti, kokį gerą džipą vairuoja, kad užklimpti nėra šansų. Galite įsivaizduoti, kokios reakcijos sulaukiu, kai užduodu dar daugiau panašių klausimų “ką darysite, jei žygio metu įgels bitė? turėsite kirsti upelį, o jis bus patvinęs? užsidegs miškas? pamesite žemėlapį?”…

Tiesa, pastebiu, jog žygių vadovai, kurie jaunimą palydės nebe į pirmą žygį, tokius mano klausimus jau supranta. Jie žino, kodėl man svarbu, kad žmonės turėtų planą B, jei reikalai pakryptų ne ta linkme. Norisi, kad jie gebėtų pasirūpinti savimi ir vis dar pasiekti numatytų tikslų, o ne viską mestų dėl vienos neplanuotos aplinkybės. Juk būtų gaila atšaukti metus laiko planuotą žygį Ignalinoje vien dėl to, kad kažkas pamiršo pasiimti palapinę.

DofE programos dalyviai kartais manęs klausia: “ar tikrai mano veiklai reikia mentoriaus, aš juk galiu užsienio kalbos mokytis savarankiškai iš filmų?”. Jiems visada atsakau, kad taip, reikia. Ir ne dėl to, kad jie negali mokytis savarankiškai (patikėkite kokių nuostabių dalykų jaunimas išmoksta niekieno nepadedami!), atsakau jiems „taip“, nes svarbu turėti žmogų, kuris galėtų padėti, jei pagalbos prireiktų. Maratoną nubėgti tampa lengviau, kai sunkiausiame posūkyje kažkas, kam tu rūpi, paduoda vandens ir tau ploja. Net jei neištrokšite, žinojimas, kad kažkas gali paduoti vandens, padeda.

Taigi, jei sugalvojote kasryt nuplaukti kilometrą baseine, pasirūpinkite, kad jūsų motyvacija nedingtų: eikite į baseiną pačiu patogiausiu laiku, pasikvieskite gerai plaukiančių draugų, trumpai šnektelkite su gelbėtoju, kad ir vėl atėjote siekti savo tikslo, o po treniruotės savo apdovanokite šviežiai spaustomis sultimis, mėgstama daina ar tiesiog poilsiu.

6. Džiaugtis net mažiausiais savo pasiekimais

Siekdami tikslo reguliariai stebėkite savo progresą. Pastebėję pokyčius - nepamirškite jais pasidžiaugti, net jei jie atrodo labai nedideli. Net jei po poros mėnesių vis dar negebate kalbėti užsienio kalba, nepamirškite, kad pirmi žingsniai yra sunkiausi, nes reikia perprasti tarimą, sakinių struktūrą ir pan. Vėliau beliks tik mokytis žodžius. Ir turbūt žinote, kad mokant 15-a užsienio kalbų, mokytis 16-os tikrai daug lengviau.

Nėra nereikšmingų pokyčių. Net jei sveriate tiek pat, kiek svėrėte prieš mėnesį, tačiau galbūt pavyko įsitikinti savo valia, galbūt pradėjote reguliariai maitintis (kas iš esmės yra gerai)?

Pasidalinkite pasiekimais su savo draugais. Jei kažkam reguliariai papasakojate, kaip jums sekasi, tie žmonės gali jus palaikyti, padėti pastebėti pokytį. Ir šiaip džiaugsmas dalinantis didėja!

„Dalyvaujant DofE apdovanojimų programoje siekti savo tikslų labai padėjo tai, kad mano vadovai Žilvinas, Asta ir Viktorija nuolatos džiaugdavosi mano pasiekimais. Atrodo, nieko reikšminga nepadarau, o jie giria ir džiaugiasi. Tada pradėjau galvoti, kad gal tikrai man sekasi, kad tikrai pavyks. Pradėjau dėti daugiau pastangų.“

 

Mindaugas Bakševičius, turi sidabro ženklelį.

7. Prieš metant – padaryti dar 3 kartus

Jei vis dėlto Jums pradėjo atrodyti, kad išsikelti tikslai per dideli, neskubėkite kažko keisti. Dažnai tai būna momentinė reakcija, kai susidūrus su sunkumu norisi atsitraukti. Mokantis groti gitara gali pradėti atrodyti, kad Jūsų pirštai kreivi, kairė ausis kurčia, o natos... kas tas natas iš viso sugalvojo? Jei jaučiate, kad nesiseka, pasistenkite susikaupti ir pabaigti pamoką. Gali būti, eiti į kitą pamoką bus labai sunku, todėl pasitelkite savo „pagalbos sistemą“. Ir prieš mesdami pabandykite tai atlikti dar bent 3 kartus. Gali būti, kad jums tiesiog bloga diena, o galbūt pasiekėte patį sunkiausią lūžio tašką, po kurio pagaliau pastebėsite norimą pokytį?

„Būdavo momentų, kai kildavo abejonių dėl savo vykdomos veiklos. Bet tada prisimindavau kodėl tą darau, kokia to prasmė ir tęsdavau.“

 

Emilija Čekavičiūtė, turi bronzos ženklelį.

 

 

Tokie mano patarimai. Žinoma, kiekvienas žmogus yra individualus, todėl galbūt iš 7-ių mano patarimų Jums tinka ne visi. O galbūt turite savo 8-ą taisyklę?

Kaip ten bebūtų, svarbu, kad jie tikrai veikia ir Jums pavyksta tobulėti. Sėkmingų 2016-ųjų!

 

Žilvinas Mažeikis

Daugiau naujienų

DofE verslo organizacijoms

DofE apdovanojimų programa glaudžiai bendradarbiauja su socialiai atsakingomis verslo įmonėmis.

DofE gali pasiūlyti net keletą socialinės atsakomybės programų, todėl galėsite pasirinkti geriausiai atitinkančią savo įmonės poreikius.

DofE jaunimo tyrėjams

Tobulėja ne tik DofE dalyviai, bet ir pati programa. Padėkite mums tobulėti tyrinėdami neformaliojo ugdymo poveikį.

Sužinokite pirmieji!

Užsisakykite DofE naujienlaiškį ir sužinokite apie DofE veiklą el. paštu.

Siųsti puslapį el. paštu


Patvirtinimo kodas
Patvirtinimo kodas
 

Prašome užpildyti privalomus laukus (pažymėti žvaigždute ( * ). Dėkojame