Savanoriška veikla Lietuvoje užsiima beveik 15 proc. gyventojų. Tai truputį daugiau nei prieš porą metų, tačiau yra kur pasitempti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje savanorių skaičius siekia 36 proc., Jungtinėse valstijose savanoriauja 30 proc. gyventojų, šiose šalyse gilios savanorystės tradicijos, prie savanoriškų veiklų jungiasi ne tik jaunimas, bet visų amžiaus grupių atstovai. Jei ieškotume Lietuvai palankios statistikos – rastume, nes 15-19 m. grupėje bent kartą per metus savanoriauti teko beveik 32 proc. žmonių – jaunimas kuria savanorystės tradicijas Lietuvoje.
Savanoriauja bendruomenėje
Visi DofE programos dalyviai savanoriškai veiklai skiria ne mažiau kaip tris mėnesius, kiekvienas pasirenka sau mieliausią savanoriškos veiklos sritį.
Justas Miliūnas, DofE dalyvis iš Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos, šiuo metu savanoriauja Tautkaičių kaimo bendruomenėje, anksčiau savanoriavo būdamas skautu. Savanorystę bendruomenėje vaikinas pasirinko todėl, kad tai jo gimtojo kaimo bendruomenė, čia užaugo ir matė kaip žmonės puoselėja bendruomenės namus, kaip tėvai, būdami ilgamečiais bendruomenės nariais, taip pat daug prisideda prie bendruomenės puoselėjimo. „Šioje benduomenėje savanoriauti man yra garbė, matau kaip žmonės džiaugiasi mano darbu. Savanoriaudamas atlieku įvairius būtinus darbus, susijusius su tvarka: grėbiu lapus, sukasu žemę, rūpinuosi švara. Tai darau laisvomis dienomis, iš anksto su bendruomenės pirmininke aptariu ką reikia padaryti, todėl net pandemijos situacija nekelia sunkumų savanorystei“, - pasakojo Justas. Kalbėdamas apie savanorystės vertę, vaikinas dalijosi, kad savanorystė atveria galimybes atrasti save, savo stipriąsias ir silpnąsias puses.
Savanoriauja padėdama mokytis
DofE dalyvė Aistė Damidavičiūtė iš Marijampolės Sūduvos gimnazijos dalyvaudama DofE programoje pasirinko savanoriauti padėdama kitai merginai mokytis. „Manau, kad visuomenės gyvenimui naudinga savanorystė dėl visų gerovės, socialinių ryšių stiprinimo, piliečių įsitraukimo į aktyvų dalyvavimą. O man asmeniškai savanorystė naudinga dėl patirties, kurią galėsiu panaudoti ateityje, pavyzdžiui, siekiant norimo darbo, nes savanorystės metu išmokstama planuoti laiką, įgaunama pasitikėjimo savimi, išmokstama dirbti komandoje. Na, o mano savanorystės atveju, turiu galimybę dar prisiminti tas pamokas ir dalykus, kuriuos primiršau. Nuotoliniai susitikimai padedant mokytis nėra pats patogiausias būdas, lengviau būtų paaiškinti gyvai, ko gero, bet viskas įveikiama“, - dalijosi Aistė.