top of page

Išskirtinę naudą jaunimui kuriančioje DofE programoje apdovanotas rekordinis dalyvių skaičius

Tarptautinė neformaliojo švietimo programa „The Duke of Edinburgh’s International Award” (DofE) šiemet stipriai išaugo – per iškilmingą ceremoniją Vilniaus universiteto botanikos sode apdovanoti pusė tūkstančio mokinių: 388 iš jų įveikė bronzos lygį, 95 – sidabro, o 15 pasipuošė aukso ženkleliais.

 

DofE apdovanojimus įteikė Švietimo, mokslo ir sporto viceministrai Ignas Gaižiūnas ir Agnė Kudarauskienė, Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje Brian Olley, programos vadovė Lietuvoje Viktorija Kalaimaitė.


Nuotraukos Donato Stankevičiaus

„DofE programa yra reikšminga investicija į jauno žmogaus ateitį. Programoje įgyti įgūdžiai kuria vertę ne tik ją baigusiam mokiniui, bet ir visuomenei – išmokęs išsikelti tikslus ir įpratęs nuosekliai jų siekti, žmogus įgyja karjerai reikalingų planavimo ir sistemingo darbo įgūdžių, geriau pažįsta save, išmoksta dirbti komandoje, susiformuoja įprotį reguliariai savanoriauti. DofE taip pat skatina išlikti fiziškai aktyviais, mažiau laiko praleisti prie ekranų, gerina emocinę būseną, skatina pilietiškumą ir ugdo atsakomybės jausmą. O galiausiai, jaunas žmogus, atsiimdamas tarptautinį sertifikatą ir ženklelį, patiria motyvuojantį sėkmės ir apdovanojimo už pastangas jausmą“, – apie programos naudas kalba DofE vadovė Lietuvoje Viktorija Kalaimaitė.


DofE programa skatina 14–24 metų jaunimą keltis asmeninius ir komandinius tikslus ir jų siekti. Trečius metus programoje dalyvaujanti Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros” progimnazija šiemet į apdovanojimų šventė atvyko su gausia 16 mokinių grupe. Mokytoja Olga Lukšienė sako, kad norinčių dalyvauti programoje kasmet vis daugėja. „DofE yra terpė jaunam žmogui augti”, – programos esmę apibūdina O. Lukšienė.

 

Šie metai išskirtiniai ir apdovanotų specialiųjų poreikių mokinių skaičiumi. Praėjusiais metais prie programos prisijungęs Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras – įkvepiantis pavyzdys visoms organizacijoms, ugdančioms specialiųjų poreikių turinčius mokinius. Centro mokiniai Kamilė ir Modestas per ceremoniją scenoje simboliškai imitavo kūrinį „Tu gali” pasitelkdami gestų kalbą. „Šie jaunuoliai gali daugiau nei manome, tik tam atsiskleisti reikia sąlygų”, – sako Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro direktorė Raimonda Juknevičienė. Šiais metais dalis centro mokinių priėmė iššūkį siekti ne tik bronzos, bet ir dar aukštesnio – sidabro – ženklelio. „Buvo nuostabu matyti, kaip, palyginus su praėjusiais metais, išaugo jų pasitikėjimas savimi ir vidinis „aš galiu“ jausmas. Stebint jų pasiekimus iš šalies nuolat lydi nuostabos jausmas – nustebimas dėl jų įgūdžių, samprotavimo, pastabumo detalėms”, – dalinasi R. Juknevičienė.


Nuotraukos Donato Stankevičiaus

Programos dalyviai tikslus kelia keturiose srityse – aktyvios veiklos, įgūdžių, savanorystės ir žygių. Daug išbandymų jaunuoliams tenka per žygius, kurie trunka bent kelias dienas ir visada vyksta su nakvyne gamtoje. Šį sezoną DofE žygių skaičius perkopė šimtą – išbandyti save gamtoje išėjo 108 jaunimo komandos, kurios suplanuotus maršrutus įveikė be telefonų ir modernių navigacijos priemonių, mat programa akcentuoja būtinybę aplinkoje susigaudyti su kompasu ir žemėlapiais. „Jauni žmonės išeina iš savo komforto zonos – jie patiria nepalankias oro sąlygas, išgyvena kelias dienas be patogumų ir tai juos keičia”, – pastebi O. Lukšienė.

 

DofE dalyvis Ignas Mėčelė iš Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos savo žygį įvertino kaip pergalę prieš save. „Manęs nepaskandino lietus ir nelikau pasiklydęs miške, iš šių patirčių daug išmokau,” – dalinasi aukso laureatas. „Jeigu man pavyko įveikti žygį Tatrų kalnuose, kaip dabar jau DofE alumnė, griežtai draudžiu jums abejoti savimi”, – nuo scenos kalbėjo kita aukso dalyvė Ugnė Mažonaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos.


Nuotraukos Donato Stankevičiaus

Švęsti mokinių pasiekimų į šventinę ceremoniją be laureatų atvyko jų mokytojai, administracijos atstovai, savanoriai žygių vertintojai ir kiti programą palaikantys žmonės.



DofE programa Lietuvoje veikia jau 18 metų. Šiais mokslo metais joje dalyvavo apie 1300 jaunų žmonių iš beveik šimto aktyvių Lietuvos mokyklų ir jaunimo organizacijų. Kelyje siekiant tikslų juos lydėjo beveik 300 vadovų, jų žygius vertino beveik 50 savanorių.


Nuotraukos Donato Stankevičiaus

The Duke of Edinburgh’s International Award – DofE – yra tarptautinė neformaliojo švietimo programa jaunimui. Programa pradėta 1956-ais metais Edinburgo hercogo princo Philipo Didžiojoje Britanijoje, nuo tada prie jos prisijungė jau daugiau nei 120 šalių ir teritorijų. Kasmet programoje dalyvauja virš 1 mln. jaunų žmonių. Šiuo metu programą globoja Edinburgo hercogas princas Edwardas.

 

Programą koordinuoja Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra. Programą remia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Jungtinės Karalystės ambasada ir Vilniaus universiteto botanikos sodas.

Comments


bottom of page